Výlet na běžkách

I když okolní krajinu přikryje bílá peřina, neznamená to v žádném případě konec venkovním aktivitám. Naopak, zdejší relativně chladné zimy lákají každoročně řadu vyznavačů bílé stopy – běžkařů.

Na lyžích do Voděrad

Zimní varianta klasického letního výletu. Jde o nenáročnou trasu s nízkým převýšením, z hlediska běžkování se jde prakticky po rovině. Cesta se tak dá bez problému absolvovat i s malými dětmi. Pro náročnější lyžaře je zde několik příležitostí, jak si trasu prodloužit. Popis výletu zde…

Na běžkách kousek za Prahou a přitom jako na horách

25. prosince 2010  13:00

Na běžky ani na sjezdovky nemusíte jezdit z hlavního města až do hor. Třicet kilometrů jihovýchodně od Prahy najdete terény pro běžkařskou klasiku i backcountry a hned vedle i malou sjezdovku. Do Mnichovic a Voděradských bučin přitom dojedete i příměstskou dopravou.

 

HIG37f638_adskych_bucin_kousek_za_Prahou_kopie

Díky nadmořské výšce až 500 m n. m. je ve Voděradských bučinách dostatek sněhu, i když v Praze už po němnení ani památky. Proto je tato národní přírodní rezervace, rozkládající se mezi Černými Voděrady, Jevany a Svojeticemi, oblíbeným cílem běžkařů z blízkého okolí i z metropole.

Pokud chcete, aby se na lyže dostaly i vaše děti, využijte lyžařský areál v nedalekých Mnichovicích. Funguje tam i lyžařská škola, takže zde můžete děti cestou z Prahy nechat a sami si vyjet na běžkách na výlet.

 

HIG37f63e_ajina_nedaleko_Cernych_Voderad_kopie

 

Divoké trasy i ovál

Voděradské bučiny jsou jedním z nejkrásnějších a nejzachovalejších původních porostů u nás. Jakmile napadne dostatečná vrstva sněhu, objeví se tu hned zrána lyžařští nadšenci, kteří si sami projíždějí stopu.

Pokud dorazíte na místo až před obědem, najdete už krásně projeté trasy, které vás provedou všemi zákoutími krajiny. Od zalesněných kopců přes úzká údolí s obrovskými balvany až na zamrzlé rybníky.

HIG37f63d_sy_hned_jak_napadne_prvni_snih_kopie

 

Milovníci běžkování projedou ve Voděradských bučinách trasy hned, jak napadne první sníh

Můžete tak jet po vlastní, předem naplánované trase po turistických značkách, nebo jen sledovat nejlepší stopu a nechat se překvapit, kam vás zanese.

Někdy se ovšem ocitnete mimo turistické trasy a nezbude, než překračovat opatrně potok, aby se vám nenamočila skluznice. Nebo se doslova plazit pod hustým, neprostupným porostem mladých bučin. Jindy dojedete rovnou na zamrzlou hladinu Jevanského rybníka s dobře vyjetým oválkem, na kterém se dá i obstojně bruslit.

 

HIG37f641_jete_si_tu_i_prave_backcountry_kopie

Někdy budete muset i přes potok

HIG37f63f_rijdou_i_vyznavaci_backcountry_kopie

Na své si přijdou i vyznavači backcountry

 

Tip na okruh (13 km)

Zastavte na parkovišti na silnici vedoucí lesem ze Struhařova do Jevan, zhruba 500 metrů před křižovatkou se žlutou turistickou značkou.

Po žluté vyražte na sever rovinatou cestou, pak z mírného kopečka až k modré značce. Odsud po modré doprava, zpátky po vrstevnici a zhruba po dvou kilometrech, u rozcestníku V Bučině, se vydejte po vyjeté stopě neznačenou cestou doleva.

Dovede vás na červenou značku, respektive až na zamrzlou hladinu Jevanského rybníka. Dále po červené, zpočátku prudším stoupáním, až k dalšímu rybníku na kraji Černých Voděrad. Odsud doprava po žluté do mírného kopce zpět na silnici a parkoviště.

Jako na horách

Na své si tu tak přijdou jak vyložení výletníci, tak ti, kdo chtějí něco natrénovat. A komu by nestačily kilometry najeté v nádherném lese, může následovat stopu i na okolní pláně a kopečky. Mnohdy se z nich naskytne výhled na panoramata skoro jako na horách.

 

HIG37f640_pripadate_skoro_jako_na_horach_kopie

Na běžkách si tu připadáte skoro jako na horách

Zvlášť směrem na jih a jihozápad, na Struhařov a Zvánovice, skýtá zimní černobílá krajina krásné pohledy. Kromě toho si do okolních vesnic můžete dojet i na svačinu do teplé hospůdky, protože v samotných Voděradských bučinách najdete jen studánku s pitnou vodou.

 

HIG37f63f_tu_opravdove_milovniky_klasiky_kopie

Potkáte tu opravdové milovníky klasiky

Sjezdovka u Prahy

Nedaleko tohoto přírodního běžkařského areálu leží i sjezdovka Šibeniční vrch v Mnichovicích. Její nadmořská výška je sice jen 450 m n. m., ale mají tu i děla na umělé zasněžování, takže ani tady není třeba strachovat se o sněhovou pokrývku.

Červená sjezdovka je sice dlouhá jen 250 metrů, ale dá se tu v sobotu jezdit až do devíti hodin večer a 23.12. za pouhých 180 korun za celodenní jízdenku. Mají tu i plácek pro nejmenší s lanovým vlekem a lyžařskou školičku, a také půjčovnu vybavení.

 

HIG37f65d_DSCF1253

 

Šibeniční vrch v Mnichovicích

Kozí chlívek i největší srub v Evropě

Hned vedle sjezdovky stojí navíc velká atrakce pro děti z města, kozí chlívek. Jeho obyvatelky se občas vydají přejít svah, a to se pak zastaví i místní poma, aby mezi nimi lyžaři nejezdili slalom. Vedle chlívku stojí o něco větší stavení. Je to největší srub v Evropě o rozloze 1 150 čtverečních metrů. Na jehož stavbu bylo použito 1 100 metrů krychlových dřeva. Uvnitř se po lyžování nejen zahřejete a dobře najíte, ale můžete si tu zahrát i squash, bowling, nebo třeba nohejbal.

 

HIG37f642_Trasa_Voderadskymi_bucinami