20. března 2017Categories: Turistické cíle do 20 km

Ondřejovská hvězdárna stojí na kopci Žalov nad obcí Ondřejov již více než sto let a patří k nejdůležitějším vědeckým pracovištím ve svém oboru v Evropě. Zabývá se pozorováním Slunce a dalších hvězd, meziplanetární hmoty či vysokoenergetických objektů ve vesmíru.

Celý rozsáhlý areál je upraven jako park se vzácnými stromy a řadou moderních plastik. Do něho jsou zasazeny secesní budovy a kopule původní hvězdárny, které navrhoval architekt Josef Fanta. Při procházce parkem můžete obdivovat i umístěné přístroje, např. trofejní německé radary z 2. světové války, z nichž některé stále slouží vědeckým pozorováním, zejména Slunce nebo meteorů. V severní části, v „Kubětinách“, se nachází kopule s dvoumetrovým zrcadlovým dalekohledem, největším v ČR, instalovaným roku 1967. V okolí observatoře je také řada turisticky zajímavých míst.

hvezdarna-ondrejov-01

Do areálu hvězdárny (parku) je volný přístup, do budov lze však vstoupit pouze s průvodcem. Cena za vstup: 60 Kč dospělí, 20 Kč děti 7-15 let, možnost prohlídky i v anglickém jazyce.

Hvězdárna stojí v kopcovité krajině nad řekou Sázavou, v blízkosti vrchu Pecný, který je nejvyšším bodem okresu Praha-východ (545 m. n. m.)

Vzdálenost od Vyžlovky: cca 11 km

Jak se sem dostat? Za Vyžlovským rybníkem po žluté do Černých Voděrad, odtud dále po červené. Jde o trochu náročnější tůru, z Ondřejova je možné sejít k Sázavě do Chocerad a odtud zpět vlakem či autobusem. Místo je rozhodně zajímavým cílem i pro cyklisty.

Turistická mapa okolí Vyžlovky

Odkaz místa na Mapy.cz zde

 

Zpět