Obec Vyžlovka se nachází v okrese Praha-Východ, ve vzdálenosti cca 30 km od Prahy. Vyžlovka je umístěna na náhorní rovině, která je součástí pahoraktiny mezi Posázavím a Polabskou nížinou. Spolu s okolními obcemi tvoří oblast zvanou Černokostelecko, pojmenovanou podle nedalekého Kostelce nad Černými lesy. Krajina má svým charakterem blízko k nedalekému Posázaví.

Díky nedaleké metropoli a celkem zdravému prostředí se zdější okolí stává stále více navštěvovaným a obydlovaným. Vyžlovka má k 1.1.2016 643 stálých obyvatel, ale s chataři hlavně v létě toto číslo prudce stoupá. K návštěvě láká především možnost rekreace ve zdejším koupališti, okolní hluboké lesy nabízí chvilku oddechu a samozřejmostí je také možnost sportování.

V katastru obce leží i část národní přírodní rezervace Voděradské bučiny, kde začíná za rybníkem Vyžlovský malebná kopcovitá krajina, vhodná pro letní (cyklo)turistiku i zimní běžkování. Obec obklopují lesy o celkové rozloze 110 ha.

V obci je několik rybníků, „Vyžlovský rybník“ (22,5 ha) s přírodním koupalištěm, který je součástí kaskády na Jevanském potoce, ta zahrnuje celkem 8 rybníků. Rybník „Nohavička“ je od kaskády odkloněn směrem k návsi. Okolní lesy i rybníky patří školnímu lesnímu podniku při ČZU. Majetkem obce je pouze vodní nádrž u Jevanské silnice „Cihelna“ a rybník „Kopanina“ u cesty na hřbitov.

 

Od roku 2001 je v provozu čistírna odpadních vod , která se stále rozšiřuje. V současnosti pokrývá kanalizace přes 80% obce a v současnosti se pokračuje s kanalizací v horních částech Vyžlovky. Na Vyžlovce je v provozu také vodovod a v obci je tak zajištěn stálý zdroj pitné vody. V oblasti není žádná průmyslová výroba, u hlavní silnice pouze drůbežárna.

 

Vzhledem ke svojí blízkosti Praze a strategické poloze na křižovatce cest na Sázavu i Kutnou Horu je zde zavedena Pražská integrovaná doprava 3 linkami: 381, 382 a 387 . Linka 382 využívá zastávky Vyžlovka a Vyžlovka, hotel Praha . Linky 387 a 381 pouze zast. Vyžlovka. Kromě toho jezdí o víkendech také noční linka 609. Jízdní řády lze nalézt na systému Idos, na stránkách DP Praha nebo v sekci Doprava tomto webu.

V obci se nachází několik restaurací a penzionů s možností ubytování a jeden obchod se smíšeným zbožím. Jejich seznam naleznete v sekci Firmy a podnikatelé.