20. března 2017Categories: Turistické cíle do 20 km

Přesné založení hradu Zlenice, lidově též zvaného Hláska, je dosud zahaleno tajemstvím. Hrad byl postaven zřejmě někdy na počátku 14. století a v 15. století byl dobyt a zničen. [1]

Zřícenina je udržována díky členům Sdružení Zlenice a Klubu přátel hradu Zlenice. Na hradě se konají také nepravidelné akce zaměřené na historii tohoto místa. Známý je rovněž i román Radovana Šimáčka, Zločin na Zlenicích hradě, který byl později zfilmován. Panorama podhradí se často objevuje na obrázcích Josefa Lady.

Okolí zříceniny je díky soutoku řeky Sázavy s Mnichovickým potokem velmi romantické a doslova dává zapomenout všem všedním starostem. U jezu se v létě můžete osvěžit – nachází se tu „plovárna“ a nechybí samozřejmě ani občerstvení – buď přímo u plovárny tzv. „Baštírna“, nebo restaurace na druhém břehu, kam se kromě plavání dostanete i přívozem.

hrad-zlenice

Vzdálenost z Vyžlovky: cca 16 km

Jak se sem dostat? Spíše na kole, nejlépe spojit s návštěvou nedalekých Hrusic a poté pokračovat krásnou cestou podél řeky Sázavy až do Stříbrné Skalice. Pěšky z Vyžlovky přes Struhařov a Hrusice – celodenní výlet a vhodné místo k zakončení / začátku právě zde (stanice posázavského pacifiku), případně v 3 km vzdálených Senohrabech (častější a přímý spoj do Prahy).

Zdroj

[1] www.vyletnik.cz/hrady-a-zamky/stredni-cechy/posazavi-a-benesovsko/2072-zlenice_%E2%80%93_hlaska [cit. 2011]

Turistická mapa okolí Vyžlovky

Odkaz místa na Mapy.cz zde

Zpět